ویژه نامه روز مباهله

منبع

 

 

 

 

« ویژه نامه روز مباهله »

 

 مباهله، گواه روشن حقانيت اهل ‌بيت علیهم السلام

وقتي پيامبر(ص) خدا با توكل به ايمان ناب و استوارشان تنها با چهار نفر از خاصان ونزديكانشان در مقابل ديدگان همه مباهله را پذيرفتند بيش از پيش حقانيت دين اسلام  در دعوت به پرستش خداي يكتا و دوري از شك و ترديد بر همگان به ويژه اعراب و مسيحيان آشكار گشت و...

 مباهله؛ جلوه ای از حضور حضرت زهرا (س) در عرصه سیاست

مباهله با مسیحیان نجران كار ساده ای نبود كه با هر زن و مرد عادی بتوان آن را به اجرا درآورد بلكه افراد شركت كننده در مباهله باید به درجه ای از حق و یقین رسیده باشند كه خدای متعادل درخواست آنان را پاسخ گوید. این كه حضرت صدیقه طاهره علیهاالسلام در مراسم مباهله شركت داشته، حاكی از عظمت شخصیت ایشان می باشد.

 تفسیر آیه مباهله

«فَمَن جآجَّکَ فیهِ مِن بَعد ما جائَکَ مِنَ العِلمِ فَقُل تَعالَوا ندعوا ... هرگاه بعد از علم و دانشی که (درباره ی مسیح) به تو رسید، [باز] کسانی با تو به مُجاجّه و ستیز برخیزند، به آن ها بگو: بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، شما هم فرزندان خود را، ما زنانِ خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را، ما از نفوس خود دعوت کنیم، شما هم از نفوس خود، آن گاه مباهله کنیم؛ و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم»...

 نورهل اتی (شعری در فضایل امیرالمؤمنین علیه السلام )

شمس ضحی، امام هدی، نور هل اتی               چشم خدا و نفس نفیس پیمبر است

در آیه ی مباهله این مهر و ماه را                جانها یکی و جلوه ی جان از دو پیکر است

 ترجمه ی منظوم آیه مباهله

به دستور پروردگار جلال

بود خلقت عیسی اندر مثال

جو آدم او را ز خاک آفرید

             که چون گفت شو، ناگهان شد پدید ...

 مشروح جریان مباهله
 

 - اهميت واقعه مباهله  - در لغت عرب

 - مواردى كه پيامبر، على‏(ع) را جان خويش شمرد

 - تفصيل واقعه تاريخى مباهله

 - استشهاد به واقعه مباهله

 - ديدار در مدينه  - روز موعود

 - مباهله در قطعاتى از شعر عرب

 - امضاء صلحنامه

 

 والپیپر و پوستر مذهبی          (کاغذ دیواری:Wallpaper)

   

 داستان مباهله

پيامبر مي‌فرمايد:«پذيرش اسلام، علايمي دارد كه با آنچه شما معتقديد و انجام مي‌دهيد، سازگاري ندارد. شما براي خدا فرزند قائليد و مسيح را خدا مي‌دانيد، در حالي كه اين اعتقاد،‌ با پرستش خداي يگانه متفاوت است.»
اسقف براي لحظاتي سكوت مي‌كند و در ذهن دنبال پاسخي مناسب مي‌گردد. يكي ديگر از بزرگان مسيحي كه اسقف را درمانده در جواب مي‌بيند، به ياري‌اش مي‌آيد و پاسخ مي‌دهد:«مسيح به اين دليل فرزند خداست كه مادر او مريم، بدون اين كه با كسي ازدواج كند، او را به دنيا آورد. اين نشان مي‌دهد كه او بايد خداي جهان باشد.»

 اعمال و دعای روز مباهله (مفاتیح الجنان)

و در اين روز نيز حضرت اميرالمؤ منين عليه السلام در حال ركوع انگشترى خود را به سائل داد و آيه اِنَّما وَلِيُّكُمُ اللّهُ در شانش نازل شد و بالجمله اين روز روز شريفى است و در آن چند عمل وارد است :
اوّل : غسل 
دوّم : روزه 
سوّم : دو ركعت نماز و آن مثل روز عيد غدير است در وقت و كيفيّت و ثواب و آية الكرسى كه در نماز مباهله است تا هُمْ فيها خالِدُونَ است.

 مباهله (مقاله ای از رضا اسلامی)

شرحی از فهرست مقاله:
-  اهميت واقعه مباهله 
-  مباهله واقعه تاريخى مباهله 
-  نامه رس در عرف و لغت عرب 
-  مقطع زمانى واقعه مباهله 
-  تفصيل ول‏ی خداصلى الله عليه وآله 
-  مجلس مشورتى بزرگان نجران 
-  حوادث بين راه

 نگاهی به جايگاه فاطمه(س) در آيه مباهله

در اين مقاله آمده است: آيه مباهله بر صداقت و عصمت گفتاری و رفتاری اصحاب كساء دلالت دارد. به اعتراف دانشمندان فريقين، روايات متواتری وجود دارند كه پيامبر گرامی (ص) به جای «انفسنا»، حضرت علی(ع) را و به جای «نسائنا»، حضرت فاطمه (ع) را و به جای «ابنائنا» حضرت امام حسن(ع) و حضرت امام حسين(ع) را برای مباهله با نصارای نجران به عنوان گواه نبوت از ميان همه امت به همراه بردند.

 روایات اهل سنت از روز مباهله

روایات از کتاب هایی مانند :
شواهد التنزیل ، تفسیر ابن کثیر، الدر المنثور، فتح القدیر ، إمتاع الأسماع و ...