برگزاري دومين گفتمان ديني با موضوع مباهله در ديواندره

چاپ

منبع

کارشناس امورفرهنگي اداره تبليغات اسلامي شهرستان ديواندره ازبرگزاري دومين گفتمان ديني با موضوع مباهله خبرداد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي کردستان، علي اکبر عليخاني کارشناس امور فرهنگي دوم آبان ماه از برگزاري دومين گفتمان ديني با موضوع مباهله در مدرسه راهنمايي بنت الهدي خبر داد.

ماموستا سيد امجد قضايي امام جمعه موقت با اشاره به آيه مبارکه مباهله گفت:اين آيه ، درباره هيأت نجرانى و همراهان آنها نازل شده كه پيامبر ، آنها را به مباهله دعوت كرد . آنها تا فرداى آن روز از حضرت مهلت خواستند و پس از مراجعه به شخصيت هاى نجران ، اسقف (روحانى بزرگشان) به آنها گفت: شما فردا به محمد نگاه كنيد. اگر با فرزندان و خانواده اش براى مباهله آمده بود، از مباهله با او بترسيد و اگر با يارانش آمد، با او مباهله كنيد.

وي بيان كرد: فرداى آن روز ، پيامبر آمد، در حالى كه دست على بن ابى طالب (ع) را گرفته و حسن و حسين(ع) پيش روى او راه مى رفتند و فاطمه (س) پشت سرش بود . نصارا نيز بيرون آمدند؛ در حالى كه اسقف آنها پيشاپيش آنان قرار داشت. درباره همراهان پيامبر سؤال كرد ، به او گفتند: اين، پسر عمو و دامادش و محبوبترين خلق خدا نزد اوست و اين دو پسر، فرزندان دختر او از على (س)هستند و آن بانوى جوان، دخترش فاطمه، عزيزترين مردم نزد او و نزديكترين افراد به قلب اوست .

وي اضافه كرد: اسقف گفت من مردى را مى بينم كه در مباهله با كمال جرأت اقدام مى كند و گمان مى كنم راستگو باشد كه در اين صورت، به خدا قسم، يك سال بيشتر بر ما نخواهد گذشت؛ درحالى كه در تمام دنيا، حتى يك نصرانى هم وجود نداشته باشد كه آب بنوشد، و عرض كرد: اى ابوالقاسم! ما با تو مباهله نمى كنيم؛ بلكه مصالحه مى نماييم و پيامبر(ص) با آنها مصالحه كرد .