• آیه مباهله
  • آیه مباهله

مباهله

اهميت موضوع

درميان حوادث و رخدادهاي گوناگون تاريخ اسلام واقعه عظيم و باشكوه «مباهله» بي شك ويژگي‌هاي خاص و منحصر به فردي دارد.

مباهله تجلي حقانيت اسلام و نمايان گرعظمت و برتري پيامبراكرم (صلي الله عليه وآله ) است، مباهله صحنه اثبات عصمت و شوكت اهل بيت (عليهم السلام) است، و مباهله روز فرو ريختن صليب‌هاي طلايي و روز پيروزي علم و فرهنگ بر شمشير وجنگ مي‌باشد.

و پر واضح است كه در اين وانفساي غربت اسلام كه دشمنان پركينه‌ي خارجي‌اش از يك سو و گرگ‌هاي خون آشام به ظاهر مسلمان از سوي ديگر، به تاخت و تاز ناجوان مردانه ي فرهنگي و نظامي مشغول‌اند و هر روز به شيوه‌اي زخم جانسوز جديدي وارد ميسازند، رجوع به اين گنجينه پر افتخار چقدر مي تواند به حال پيروان راستين نبوي و شيعيان غيورعلوي مفيد فايده باشد و چهره ي زيبا و پرمهر و متقن اسلام را بر همگان هويدا سازد.

با ترويج و تبليغ داستان مباهله مي‌توان از مظلوميت پيامبراسلام دفاع كرد، مي‌توان اين سند محكم و برترين فضيلت قرآني اميرالمؤمنين را در برابر مخالفين تشيع علم كرد، مي توان در جهت تقويت هويت ديني جوانان مان از آن بهره جست و هزاران فايده و خير و بركت ديگر كه بيان آن در اين مختصرنمي گنجد. و هزار افسوس كه اين مسئله در جامعه‌ی ما غريب و فراموش شده است كه يكي از چند شاهد مثالش تعداد محدود و انگشت شمار كتاب‌هاي موجود دراين زمينه است.

براي گسترش و ترويج اين موضوع چه بايد كرد؟

بايد بيشترين توان خود را صرف اين نماييم كه موضوع مباهله را در ميان نخبگان فرهنگي و مبلغان ديني به صورت يك «دغدغه» در آوريم، در نتيجه اين مسئله در جوامع مذهبي به صورت يك «گفتمان عمومي» در آمده و خود به خود زمينه‌ی ترويج و تبليغ آن فراهم مي‌آيد.

چند پيشنهاد

(آن چه ذكر مي گردد با توجه به فرصت موجود و توان اجرايي و رعايت اولويت‌هاست، بديهي است در صورت نبودن اين محدودیت‌ها، پيشنهادات ريز و درشت بسياري قابل طرح است.)

1- تشكيل همايش علمي در سالروز مباهله و بررسي ابعاد گسترده اين موضوع.

2- تشكيل گردهم آيي و برگزاري نشست‌هاي صميمي براي اقشار و اصناف مبلغ و تأثير گذار مذهبي و دعوت آنان به تلاش در امر احياء موضوع مباهله.

1-2- تعداد مدعوين در هر گردهم آيي، حداكثر20 نفر توصيه مي‌شود تا پس از ايجاد انگيزش توسط ميزبان، فرصت براي تبادل نظر و ارائه‌ی راهكار وجود داشته باشد و از جلسات يك طرفه كه به حالت متكلم وحده برگزار مي‌شود خودداري گردد.

2-2- اين اصناف پيشنهاد مي‌شود: روحانيون و ائمه‌ی محترم جماعات، شعرا و ذاكرين و رؤساي هيئات، معلمين ديني و قرآن و پرورشي و ...

3-2- اين گردهم آيي ها بايد قبل از ايام مباهله برگزار شود تا نتايج آن درايام 24 ذيحجه نمايان شود.

3- تشويق دوستان و مجامع مذهبي به برگزاري مراسم گرامي داشت مباهله در سالروز آن.

و در پايان

اميد است به ياري خداي بزرگ و در ظل عنايات يادگار مباهله، حضرت مهدي، عجل الله تعالی فرجه الشریف، توفيق احياي اين فضيلت خاصّه‌ی اميرالمؤمنين عليه السلام را بيابيم، باشد كه در استحكام باورهاي جامعه شيعي موثر افتد.

تارنمای اختصاصی موضوع مباهله
مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت مباهله
تمامی حقوق برای مؤلفین و دست اندرکاران محفوظ است.
استفاده از محتوای تارنما، با ذکر منبع بلامانع است.