• آیه مباهله
  • آیه مباهله

8- كتابشناسى مباهله

تا كنون 27 كتاب مستقل درباره مباهله شناسايى شده و كتابهاى ضمنى كه در مباحث حديثى يا اعتقادى و يا تاريخى اين واقعه مهم اسلام را نقل كرده و به بيان آن پرداخته اند بيش از پنج هزار كتاب است.
از قرن سوم و چهارم هجرى 3 كتاب درباره مباهله به چشم مى خورد. در قرن يازدهم نيز كتابى در اين زمينه تأليف شده است. 23 كتاب ديگر مربوط به صد سال گذشته است كه 6 كتاب آن مربوط به دهه اخير است.
از اين كتابها 24 مورد به صورت تأليف و 3 مورد ترجمه است كه از عربى به فارسى يا از فرانسوى به عربى و نيز فارسى انجام گرفته است. كتابهاى عربى مربوط به مباهله 13 كتاب و فارسى 9 كتاب و اردو 4 كتاب و فرانسوى 1 كتاب است.
از اين كتابها 18 مورد چاپى هستند و 9 مورد خطى و چاپ نشده به شمار مى آيند، كه اين كتابهاى خطى فقط در فهرستها معرفى شده اند.
كتابهاى چاپى در شهرهاى تهران و قم و اصفهان از شهرهاى ايران، نجف و كاظمين از شهرهاى عراق، لاهور و كراچى از شهرهاى پاكستان، لكنهو از شهرهاى هند، بيروت از شهرهاى لبنان، قاهره از شهرهاى مصر، پاريس از شهرهاى فرانسه و ميلان از شهرهاى ايتاليا به چاپ رسيده است. چاپ اين كتابها به سال شمسى در سالهاى 1318، 1323، 1324، 1342، 1350، 1351،
1353، 1355، 1360، 1378، 1379، 1382 بوده است.

همه مؤلفين و مترجمين شيعه هستند به جز يك مؤلف و يك مترجم كه اهل سنت هستند و يك مؤلف كه مسيحى است. مؤلف مسيحى، شرق شناسِ فرانسوىِ معروفى در غرب است كه متوجه اهميت مسئله مباهله شده و كتابى درباره آن تأليف كرده كه دوبار در اروپا (فرانسه و ايتاليا) چاپ شده و به عربى در قاهره و به فارسى در تهران ترجمه و چاپ شده است.

در اينجا فقط اسامى 27 كتاب مستقل درباره مباهله آورده مى شود:
كتابهاى فارسى: آفتاب درخشان در مباهله نصاراى نجران، آن روز روز مباهله، اسرار مباهله، انفسنا، اهل بيت عليهم السلام و آيه مباهله، مباهله در مدينه، گزارش لحظه به لحظه از ماجراى مباهله، مباهله راز حقانيت اسلام، از نجران تا مدينه.
كتابهاى عربى: آية المباهلة، اهل البيت عليهم السلام و آية المباهلة، ترجمة دعاء المباهلة، تسمية الأربعة عشر وفد نصارى نجران في المباهلة، حل الأعضال، شرح حديث سؤال المأمون،
كتاب المباهلة(شيبانى)، كتاب المباهلة(شلمغانى)، المباهلة(سبيتى)، المباهلة(خالصى)، المباهلة فى المدينة بين نصارى نجران و محمد صلى الله عليه و آله، النظرة الرشيدة فى المباهلة السعيدة.
كتابهاى اردو: اسلام كى تاريخ مباهله تك، برهان مجادله فى تفسير آيه مباهله، عيدى مباهله، موعظه مباهله.
كتاب فرانسوى: لُ مباهله دُ مِدينه.

logo-samandehi تارنمای اختصاصی موضوع مباهله
مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت مباهله
تمامی حقوق برای مؤلفین و دست اندرکاران محفوظ است.
استفاده از محتوای تارنما، با ذکر منبع بلامانع است.