• آیه مباهله
  • آیه مباهله

88- ما را به نجران بازگردان

وقتى اميرالمؤمنين (عليه ‏السلام) به خلافت رسيد و به عراق آمد، اسقف نجران خدمت حضرت آمد. همراه او نوشته‌‌اى بود كه آن را در پارچه‏‌اى سرخ پيچيده آورد و عرض كرد: «يا اميرالمؤمنين، از شما مى‏ خواهم دست خطى بنويسى و با زبان شفاعتى‏ در باره ما بنمايى»، و منظور او اين بود كه ما را به سرزمين خودمان بازگردانى.

اميرالمؤمنين (عليه‏ السلام) قبول نكرد كه آنان را بازگرداند و به آنان فهمانيد كه به قدرى مردم نسبت به عمر تعصب دارند كه تغيير در بدعت‌هاى او را بهانه‌‌اى براى فتنه قرار مى‏ دهند، و لذا فعلاً اقدام به چنين مسئله‏‌اى امكان ندارد. سپس حضرت اين نوشته را براى آنان به عنوان سندى از جانشين اصلى پيامبر (صلى‏ الله‏ عليه‏ و ‏آله) نوشت:

 بسم اللّه‏ الرحمن الرحيم

اين نوشته را بنده خدا على بن ابى طالب اميرالمؤمنين براى اهل نجرانيه نوشته است. شما نوشته‏اى از پيامبر (صلى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله) نزد من آورديد كه در آن در باره حفظ اموال و جان شما عهدى شده بود. من وفا كردم براى شما به آنچه محمد (صلى‏ الله‏ عليه‏ و ‏آله) براى شما نوشت ... . هر كس از مسلمين هم كه آنان تحت حكومتشان بودند برايشان همان را وفا كند و مورد ظلم قرار نگيرند و حقى از حقوقشان كم نشود.

اين را عبداللّه‏ بن ابى رافع در دهم جمادى الاخرة سال ۳۵ نوشته است.

 

logo-samandehi تارنمای اختصاصی موضوع مباهله
مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت مباهله
تمامی حقوق برای مؤلفین و دست اندرکاران محفوظ است.
استفاده از محتوای تارنما، با ذکر منبع بلامانع است.